Barvy

Videa

Nový Chevrolet Aveo spojuje dynamické jízdní vlastnosti, svěží design a komfortní prostornou karoserii

 

•  Sportovní jízdní vlastnosti

•  Elegantní, uhlazený exteriér
•  Vytříbený interiér s inteligentními odkládacími možnostmi, přesahující rámec třídy
•  Účinné motory s nízkými emisemi; nová šestistupňová automatická převodovka
•  V prodeji od léta 2011


Před uvedením velmi úspěšného modelu Cruze byl model Aveo celosvětově nejprodávanějším automobilem značky Chevrolet. Letos v létě se začne prodávat nová generace modelu Aveo, která má ještě více posílit úspěch značky na trhu

malých automobilů. Bude se vyrábět jako pětidveřový hatchback a čtyřdveřový sedan. Obě verze budou poskytovat vynikající jízdní vlastnosti, sportovní sofistikovaný design, prostorný interiér a příznivou spotřebu paliva.

Nový model Aveo představuje zajímavou nabídku pro mladé a mladě smýšlející zákazníky se smyslem pro styl. Hodí se stejně dobře na každodenní ježdění do práce i dlouhé výlety mimo město o víkendu. Aveo doplňuje řadu nových modelů Chevrolet s výrazným designem, které budou představeny v roce 2011, který je rokem 100. výročí založení značky Chevrolet.

„Naše značka Chevrolet prožívá vzrušující časy: nejenže máme nové přírůstky do segmentu MPV a kompaktní třídy; modelem Aveo přinášíme zcela nový automobil, připravený soutěžit s nejlepšími konkurenty v segmentu malých automobilů, který je největším segmentem automobilového trhu v Evropě," řekl Wayne Brannon, prezident a výkonný ředitel Chevrolet Europe.

Nejnovější generace modelu Aveo je zcela nový automobil s kompletně novým designem exteriéru a kabinou posádky, s nově vyvinutým podvozkem a strukturou karoserie a také s vylepšenou nabídkou úsporných motorů s nízkými emisemi.

Chevrolet Aveo byl zkonstruován tak, aby umožňoval dynamičtější jízdu při každodenním používání, s vyšší mírou požitku z jízdy a současně poskytoval praktická řešení a vyšší užitnou hodnotu. V zájmu dosažení spontánních reakcí na impulsy řidiče konstruktéři značky Chevrolet vyvinuly pro model Aveo zcela nový podvozek, který patří k nejlepším v segmentu.

Se svým sportovním exteriérem, využívajícím globální výrazové prostředky designu značky Chevrolet, nový Chevrolet Aveo oslovuje mladé a mladě smýšlející zákazníky. Platí to pro oba typy karoserie, ale zejména propětidveřový hatchback s jeho agresivními, plynulými liniemi karosérie. Nový čtyřdveřový sedan působí dospěleji – jako automobil vyššího segmentu. Sedan se svým objemným zavazadlovým prostorem je určen především mladým rodinám.

 

„V mnoha regionech Evropy a zejména ve státech jižní a východní Evropy sehrávají malé sedany důležitou roli, protože si je často kupují rodiny jako jediné vozidlo do domácnosti,“ řekl Wayne Brannon, vysvětlujíc význam sedanu Aveo v modelovém programu značky Chevrolet.
 

Suverénní jízdní vlastnosti

Sportovní jízdní vlastnosti nového modelu Aveo jsou klíčovým atributem, vytvářejícím celkový charakter vozu. Základem je výjimečně pevná struktura skeletu samonosné karoserie. Při konstrukci se využívají moderní druhy oceli s vysokou pevností, díky čemuž nové Aveo poskytuje vysokou míru pasivní bezpečnosti.

Přední náprava s tlumičovými vzpěrami McPherson, vinutými pružinami a příčným torzním stabilizátorem v kombinaci se zadní nápravou s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou, zajišťuje vysoký komfort a harmonické jízdní vlastnosti. Elektronický stabilizační systém ESC zlepšuje ovladatelnost vozu a zvyšuje aktivní bezpečnost. Elektrický posilovač řízení EPS, který je k dispozici u modelů vybavených benzinovým motorem 1,2 litru a turbodieselem 1,3 litru, zlepšuje zpětnou vazbu poskytovanou řidiči. Sofistikovaný regulační systém posilovače obsahuje kompenzátor opotřebení, aby byla zaručena stejná přesnost řízení bez ohledu na věk vozu.

Pevná struktura skeletu karoserie modelu Aveo je základem vysoké úrovně pasivní bezpečnosti. V případě nehody dokáže střecha vozu udržet 4,2- násobek hmotnosti vozidla. Pečlivě vyladěný komplex senzorů ovládá soustavu 6 airbagů, které jsou standardním vybavením pro evropský trh, stejně jako čtyřkanálový protiblokovací systém ABS s asistenčním systémem pro nouzové brzdění. Řidič může aktivovat tempomat s funkcí omezovače rychlosti. Po dosažení nastavené maximální rychlosti systém upozorní řidiče akustickým signálem.

Při konstrukci karoserie a podvozku se kladl velký důraz i na akustický komfort v kabině. Komplexní detailní měření hlučnosti umožnily v některých případech zvýšit účinnost tlumení hluku o 10 až 40 procent ve srovnání s původně použitým materiálům a technologiím.

Dva výrazné typy karoserie

Vnější design modelu Aveo přináší svěží nádech mládí a sportovního vzhledu do segmentu malých automobilů. Na přední části karoserie umístěná velká dvoudílná maska ​​chladiče s centrálně umístěným „motýlkem" loga umožňuje Aveo okamžitě identifikovat jako model značky Chevrolet.

Výrazným charakteristickým designovým prvkem přední části karoserie jsou dvojité kruhové reflektory různé velikosti pod čirým krycím sklem, inspirované designem motocyklových reflektorů. Reflektory jsou uloženy v dvojitých lesklých černých tělesech s chromovanými prstenci. Zvýrazněné oblouky blatníků a krátké převisy karoserie zvýrazňují sebevědomý vzhled verze hatchback.

Stejně jako při menším modelu Chevrolet Spark jsou kliky zadních dveří umístěné v horní části dveří u rámu okna, což z odstupu vytváří dojem třídveřového kupé. Zadní skupinové svítilny karoserie hatchback tvoří dva samostatné kruhy různé velikosti, harmonicky navazující na design předních reflektorů. Zadní skupinové svítilny verze sedan jsou naopak zasazeny do sjednocujícího červeného podkladu, zvýrazňujícího dynamické linie karoserie. Sedan má o 360 mm větší délku než hatchback, který měří 4039 mm.

Všechna kola mají pro značku Chevrolet typický pětipaprskový design. K dispozici jsou 15- palcová kola z ocelového plechu a kola z lehké slitiny formátu 15, 16 a 17 palců.

Sportovní sofistikovaný interiér

Provedení kabiny modelu Aveo různými detaily designu překračuje rámec své třídy. Při stejném stupni sériového vybavení se design interiéru verzí hatchback a sedan nijak neliší.


Kokpit, členěný středovou konzolou na dvě části pro řidiče a spolujezdce, je inspirován modelem Chevrolet Corvette - jedním z nejcharizmatičtějších sportovních automobilů světa. Obsahuje další elegantní prvek designu - palubní desku prorůstající do dveří řidiče a spolujezdce. Levá a pravá kruhová mřížka ventilační soustavy výrazně vystupují z povrchu palubní desky.

Provedení sdruženého přístroje navazuje na téma motocyklu, použité při vnějším designu. Obsahuje kruhový otáčkoměr a digitální displej rychloměru s pomocnými indikátory. Ledově modré podsvícení dodává kabině elegantní, moderní nádech.

Inteligentně koncipované odkládací prostory dokumentují velkou pozornost věnovanou detailům. Na uložení předmětů různé velikosti jsou k dispozici dvě odkládací schránky, z nichž jedna obsahuje vstup USB, několik malých odkládacích přihrádek, schránky ve dveřích a tři držáky na nápoje. Mobilní digitální přehrávače, připojené do vstupu USB v horní odkládací schránce, se dají ovládat z autorádia nebo tlačítky na multifunkčním volantu.

Zavazadlový prostor verze sedan patří s objemem 502 litrů k největším ve třídě. Hatchback má po sklopení zadních sedadel objem zavazadlového prostoru až 653 litrů - což bohatě stačí i na velkorysé týdenní nákupy.

Účinné pohonné jednotky s nízkou spotřebou paliva

Nízká spotřeba paliva a požitek z jízdy s malým negativním dopadem na životní prostředí byly hlavními kritérii při vývoji pohonných jednotek pro nový model Aveo. Benzínový motor o objemu 1,6 litru a výkonem 85 kW (115 k) uděluje malému automobilu velmi svižnou akceleraci a pocit bezprostřední výkonové rezervy při jízdě malou rychlostí.

Nabídka benzinových motorů kromě motoru 1,6 litru obsahuje i dvě verze čtyřválce 1,2 litru s výkony 51 kW (70 k) a 64 kW (86 k), jakož i motor o objemu 1,4 litru s výkonem 74 kW (100 k). Od podzimu letošního roku bude pro Aveo k dispozici i turbodiesel o objemu 1,3 litru - poprvé pro malý Chevrolet v Evropě. Turbodiesel nejmodernější konstrukce bude vybaven systémem přímého vstřikování common-rail, turbokompresorem s variabilní geometrií a systémem start/stop.

Všechny benzinové motory mají ventilový rozvod 2xOHC a variabilní časování ventilů. Blok motoru je litinový, hlava válců z hliníkové slitiny. Motory 1,2 a 1,4 l využívají litinový základ, poskytující pevnou strukturu, díky níž motor pracuje tišeji a jemněji. Motor 1,6 l používá ozubený rozvodový řemen s intervalem výměny 10 let, nebo 160 000 km. 


Spotřeba paliva v kombinovaném cyklu se pohybuje od 5,1 l/100 km při výkonnějšího verzi motoru 1,2 litru do 6,6 l/100 km u motoru 1,6 litru v kombinaci s manuální převodovkou. Benzínový motor 1,2 Ecotec s výkonem 64 kW (86 k) vyniká emisemi CO2 pouze 119 g/km.

Aveo bude prvním malým automobilem značky Chevrolet, který může být vybaven

6- stupňovou automatickou převodovkou. Převodovka nové konstrukce má soukolí převodů umístěny v jedné ose s osou klikového hřídele motoru. K výhodám takového uspořádání patří kratší délka hnacího agregátu, nižší linie kapoty a větší vnitřní prostor kabiny.Přehled základních technických údajů

Motor

Výkon (kW/k)

Max. točivý moment

Akcelerace 0-100 km/h

(s)

Max. rych-lost (km/h)

Spotřeba kombinovaná (l/100km)

Emise CO2 (g/km)

1,2 70

51/70

@ 5600

min-1

115 Nm

@ 4000 min-1

14

162

5,9

138

1,2 86

63/86

@ 5600

min-1

115 Nm

@ 4000 min-1

13,6

183

5,1

119

1,4

74/100

@ 6000 min-1

130 Nm

@ 4000 min-1

12,2

(13,1)

177 (175)

5,9

(6,8)

139 (159)

1,6

85/115

@ 6000 min-1

155 Nm

@ 4000 min-1

11,3

(11,7)

189 (186)

6,6

(7,2)

156 (169)